Očkování dětí proti covidu-19. Jeden z rodičů je pro a druhý proti. Mezi rozvedenými rodiči se začínají objevovat spory, kdo má právo rozhodnout o očkování dítěte. Je jen otázkou času, kdy podobné neshody skončí u soudu, který se pravděpodobně přikloní k veřejnému zájmu dítě naočkovat. Názor však může vyjádřit i samo dítě.

Děti starší dvanácti let se mohou v Česku očkovat už od začátku prázdnin. Rozvedeným rodičům tak díky tomu přibyl další komunikační zádrhel. Co dělat, když na to nemají stejný názor? Jeden z nich chce nechat dítě očkovat, druhý se bojí negativních dopadů na zdraví mladého organismu nebo s ním z principu nesouhlasí. „Očkování je nejčastější otázkou, se kterou se na mě teď rozvádějící se nebo rozcházející se rodiče obracejí,“ říká JUDr. Daniela Kovářová.  

Nejčastější příčiny sporů o vakcinaci dítěte:

  • strach z negativních dopadů na zdraví dítěte
  • osobní zkušenosti s onemocněním (průběh nebyl tak hrozný nebo naopak velmi těžký průběh u rodiče)
  • obavy z omezení školní docházky nebo běžného života dítěte (kroužky, kultura, sport…)
  • odmítání neustálého testování dětí při nejrůznějších příležitostech

"Změnu postoje k očkování vyměňte za jinou podmínku, kterou musí druhý rodič dodržovat. U našich klientů se toto řešení osvědčilo."

JUDr. Daniela Kovářová, zakladatelka a mluvčí skupiny Covid a právo

Co rodičům poradit?

Domluva. To je nejlepší řešení, jaké rodičům doporučit. Jak konkrétně by měla dohoda vypadat? 

“Změnu postoje k očkování vyměňte za jinou podmínku, kterou musí druhý rodič dodržovat. U našich klientů se toto řešení osvědčilo,” radí JUDr. Daniela Kovářová. 

“Radíme klientům, aby se zkusili dohodnout. Troufám si totiž odhadnut, že soudy se budou přiklánět k zájmu veřejnosti a tudíž rozhodnou ve prospěch rodiče, který chce očkovat,” říká Daniela Kovářová.  Lze předpokládat, že soudy budou spíše dávat za pravdu rodičům, kteří očkování chtějí. Budou to samozřejmě posuzovat individuálně, a pokud druhý rodič bude argumentovat zdravotním stavem dítěte, kvůli kterému by nemělo být naočkováno, přihlédnou k tomu. 

Když rodiče chtějí, ale dítě očkování odmítá

Domluvu mezi rodiči může zkomplikovat i dítě samotné. Děti starší dvanácti let si už dokážou říct, co chtějí, a soudy k tomu často přihlédnou. Proto by se rodiče v případě neshod měli ptát také dětí, jaký na to mají názor.

Jak očkování dětí probíhá? Děti se mohou nechat naočkovat nejen u pediatra, ale také ve vakcinačních centrech. Praxe je taková, že do 15 let potřebují k očkování informovaný souhlas rodiče, šestnáctiletí už žádný souhlas mít nemusí. “Problém může nastat i ve chvíli, kdy rodiče dítě naočkovat chtějí, ale starší potomek vakcinaci odmítá. Pak je třeba, aby o sporu rozhodl soud,” vysvětluje problematiku Daniela Kovářová.

Množství neshod mezi rodiči se pravděpodobně ještě prohloubí tehdy, až bude povolena i vakcinace dětí do dvanácti let.