Až třetina rodičů je přesvědčena, že své děti nikdy nenechá očkovat proti covidu. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala vypracovat expertní skupina Covid a právo. Zhruba 32 % rodičů s očkováním naopak souhlasí. 

Očkování dětí proti onemocnění covid-19 je hodně třaskavé téma. Průzkum ukázal, že se rodiče dělí na tři třetiny:

  • jedna třetina rodičů je zásadně proti očkování svých dětí
  • druhá třetina rodičů s očkováním souhlasí a jejich děti už naočkované jsou nebo jsou objednané
  • třetí třetina se zatím nerozhodla, případně nechává rozhodnutí o očkování na dítěti samotném

“Celkem 16 % rodičů, převážně starších dětí, plánuje, že přihlédne k názoru dítěte v otázce očkování proti covidu. Vyplývá to i ze zákona, který říká, že děti od 16 let už od rodičů nepotřebují informovaný souhlas,” říká JUDr. Daniela Kovářová. Podle ní je nejlepší o očkování s dítětem mluvit a ptát se na jeho názor. Pokud by totiž dítě s postojem rodičů výrazně nesouhlasilo, může se obrátit na soud a žádat po něm řešení situace.

"Celkem Celkem 16 % rodičů, převážně starších dětí, plánuje, že přihlédne k názoru dítěte v otázce očkování proti covidu."

JUDR. DANIELA KOVÁŘOVÁ, ZAKLADATELKA A MLUVČÍ SKUPINY COVID A PRÁVO

Ať už se lidé chystají očkovat nebo neočkovat své děti, většina z nich se shodla na tom, že neočkované děti nebudou příčinou případné zhoršené epidemiologické situace. 

Rodiče mladších dětí volají: Distanční výuku už nechceme

Prezenční výuka by se měla zachovat i při významném zhoršení epidemiologické situace. Shodlo se na tom 54 % všech respondentů především z řad žen ve věku 26 - 45 let a rodičů mladších dětí ve věku do 11 let. 

“Online výuka představuje obrovskou zátěž především pro rodiče mladších dětí. Je třeba s nimi být doma, pomáhat jim nejen se školou, ale i s technikou, vařit jim a zabezpečovat je. S výkonem vlastní práce a často i stísněným prostorem v bytě je taková situace dlouhodobě neúnosná. Některá zaměstnání navíc ze své podstaty ani doma vykonávat nejdou. Příjmy rodiny se snižují. Řada rodičů pak řeší opravdu velké komplikace,” říká JUDr. Daniela Kovářová.

A co si lidé myslí o nošení roušek na školách? Očkované děti by podle 59 % dotazovaných měly mít úlevu nosit roušky.