Až 32 % naočkovaných očkování nevěří. K očkování je většinou donutily okolnosti. Vyplynulo to z průzkumu, který si nechala vypracovat expertní skupina Covid a právo. Očkování podle něj ve vyšší míře odmítají ženy v reprodukčním věku 18 - 45 let, naopak mladí muži mu věří a jsou pokud možno již naočkovaní. 

“Nejvyšší důvěru v očkování jsme zaznamenali ve věkové kategorii 56 - 65 let,” říká JUDr. Daniela Kovářová. Obecně jsou v tuto chvíli více proočkovaní muži, starší respondenti, obyvatelé z velkých měst, především z Prahy a středoškoláci bez maturity.

Celkem 73 % lidí se shodlo na tom, že očkování by nemělo být povinné, že by mělo být na svobodném rozhodnutí každého občana. 60 % občanů je ještě radikálnější. Podle nich by případné povinné očkování bylo nepřípustným zásahem do práv a svobod občanů. 

“Společnost je rozdělena na dvě přibližně stejné části. Jedna polovina si podle průzkumu myslí, že očkování je správná věc, která nás může před šířením covidu ochránit, druhá polovina s tím nesouhlasí.”

JUDr. Daniela Kovářová, zakladatelka a mluvčí skupiny Covid a právo

Polovina lidí by proticovidová opatření zrušila

Ve společnosti rezonují i další témata, na nichž se lidé neshodnou. Jde hlavně o to, zda by naočkovaným lidem měly z očkování plynout nějaké výhody. Přesně s tím souhlasí především starší naočkované ročníky, ve vysoké míře naopak protestují ti nenaočkovaní.

  • 46 % osob si myslí, že by vstup do některých veřejných prostor měl být vyhrazen jen občanům s covid pasem (tedy očkovaným, testovaným nebo těm, kteří v posledním půl roce prodělali onemocnění covid - 19)
  • 45 % lidí si myslí, že by očkovaní neměli být nuceni nosit roušky či respirátory ve veřejné hromadné dopravě
  • 47 % očkovaných souhlasí s tím, aby všechna omezení související s covidem byla zrušena
  • až 82 % neočkovaných tvrdí, že pokud stát vyžaduje testy, měl by je také hradit
  • 61 % neočkovaných by všechna proticovidvá opatření v ČR už zrušila